Vrácení zboží do 30 dnů

pro všechny objednávky v hodnotě nad 2000 Kč

+420 256 256 080 - online@sportvision.cz

Blog
28.04.2023.

Hra mysli: Jak se soustředit během maratonu

Maraton je zkouškou fyzické a psychické odolnosti na mnoha úrovních. Během běhu, který trvá déle, než jste zvyklí, začne klesat vaše výkonnost, což může vést k asymetrii, nerovnováze a dokonce ke zranění. Udržování psychické stability vás nejen udrží v bezpečí a zdraví, ale z dlouhodobého hlediska vám usnadní běhání. Níže proto navrhujeme několik způsobů, jak si při běhu udržet psychickou aktivitu.

 

Sestavte si plán

Je důležité mít důvěru ve svůj tréninkový plán a stejně důležité je mít důvěru v osobu nebo trenéra, který tréninkový plán sestavil. Pokud si můžete být jisti, že váš tréninkový plán a trenér, který za ním stojí, vás mohou dovést do cíle maratonu, pak uděláte velký krok k jeho uskutečnění. Najděte si tedy trenéra, který zná váš běžecký styl a poskytne vám potřebnou podporu.

 

Tvařte se, jako by vás to bavilo

Běhání může být někdy těžké, ale nikdo vás k němu nenutí, že? Pravděpodobně běháte, protože vás to baví, takže když cítíte, že jste unavení, usmějte se. Běžci, kteří se smějí, spotřebovávají méně kyslíku, běží úsporněji a uvádějí nižší vnímanou míru námahy ve srovnání s těmi, kteří se mračí, zatímco dupou nohama po trase. Čím více budete vypadat, že si to opravdu užíváte, tím spíše budete inspirovat někoho dalšího, koho při běhu minete. A taková pozitivní energie je rozhodně nakažlivá!

 

Umístěte pohyblivý cíl

Ať už běžíte z bodu A do bodu B, do určitého bodu a zpět, nebo v kruhu, je pravděpodobné, že ne vždy vidíte cílovou čáru. Pokud jste si však někdy řekli, že se prostě musíte dostat k určenému stromu nebo značce v dálce, máte recht. Zaměření pozornosti na pohyblivý cíl vám může pomoci pohybovat se rychleji a snížit míru vnímané námahy. Nezáleží na tom, jestli se na daném místě skutečně nezastavíte; rozdělení kilometrů na menší části oklame vaši mysl, aby uvěřila, že není tak těžké běžet dlouho.

 

Zkontrolujte, jak jste fit

To vás může zabavit, ale také vám to může pomoci načerpat novou energii. Kontrolujte, zda dýcháte dostatečně zhluboka? Jaké je vaše držení těla? Jaký je váš krok? Spočítejte si kroky, abyste zjistili své tempo, a při dalších bězích pracujte na zlepšení tohoto čísla.

 

Vytvořte si vlastní mantru

Chcete-li zůstat rychlí a uvolnění v náročných fázích běhu, ve chvílích, kdy myslíte jen na to, kolik času zbývá, použijte mantru, která vás vrátí do přítomného okamžiku. Důležité je, aby to byla vaše vlastní mantra, ne něco, co vám někdo poradil opakovat. Něco uklidňujícího, třeba mentální kontrolní seznam, který vám připomene, že se nemáte napínat, zatínat čelisti nebo se křečovitě držet. Najděte si frázi, která skutečně vystihuje vás a váš způsob běhu.

 

Mluvte sami se sebou

Zpočátku to může znít bláznivě, ale pokud se na mantru nedokážete soustředit, dobrá motivační samomluva zvýší vaši výdrž. Výzkum ukázal, že běžci mnohem častěji dosáhnou stavu "flow", tj. běžeckého opojení, když používají motivační samomluvu. Také sportovci, kteří k sobě mluvili ve druhé osobě, byli rychlejší a generovali více výkonu.

 

Kromě výše zmíněných strategií vám běh usnadní i některé drobné triky. Jedním z nich je věnovat pozornost svému okolí, skutečně se soustředit na výhledy a zvuky kolem sebe místo na své svaly. Poslech hudby při běhu vám pomůže bojovat s monotónností a motivovat vás k delšímu běhu a zároveň vám zabrání dívat se na hodinky.

Možná se chcete soustředit na vážný úkol, který vás čeká, nebo na problém, který právě řešíte a který nemá s běháním nic společného. Kromě toho, že běhání upoutá vaši pozornost, dokáže pročistit vaši mysl, takže se vám řešení bude zdát mnohem snazší než v běžných podmínkách.

Dlouhá kilometráž zatěžuje váš pohybový aparát, a proto každý běh na dlouhou vzdálenost začíná stejným krokem: nalezením nejlepších běžeckých tenisek, které zmírní zátěž vašich chodidel, svalů a kloubů. Snížení nebo zmírnění zátěže během těchto dlouhých a náročných kilometrů je však stejně důležité jako výběr správných běžeckých bot. A tak věnujte pozornost oběma aspektům a dosáhněte svého osobního maxima.

Tým Sport Vision

Prozatím bez komentářů

Podobné články

27.
Sep.
2023.
Blog
Září je tady a pro nás všechny nastal čas vrátit se do rutiny práce, školy, cvičení a každodenn&iacut...
18.
Sep.
2023.
Blog
V tomto průvodci výběrem správné obuvi pro outdoorové sporty porovnáváme výhody dvou typů obuvi pro tyto př&...
08.
Sep.
2023.
Blog
V nekompromisní honbě za úspěchem se při tréninku často dostáváme až na hranici své vytrvalosti. Snaha o dokonal&ya...
06.
Sep.
2023.
Blog
Ráno dělá den, říká se, a to z dobrého důvodu. Ať už jste ranní ptáče, nebo ne, prvních pár vě...
01.
Sep.
2023.
Blog
Letní prázdniny brzy skončí a za chvíli zazvoní první zvonek nového školního roku. Nadch&aacut...